Polyester İplik Nerelerde Kullanılır?

Teknolojinin her alanda gelişmesine paralel olarak seyreden tekstil sektörünün de gelişimi beraberinde farklı pek çok hammaddenin kapılarını açtı. Bunların en revaçta modellerinden olan polyester iplikler; 35 denye, 50 denye, 70 denye, 100 denye, 150 denye ve 300 denye gibi farklı çeşitleriyle birçok tekstil ürününde efektif bir şekilde değerlendirilebilen ürünlerdir.

Şimdi gelin; bu polyester iplik modellerinin tercih edildiği alanları yakından inceleyelim.

Dar Dokuma

Giyim sanayinin önemli adımlarından biri olan dar dokumada kullanılan polyester iplik modelleri, özellikle de perdelerde, iç çamaşırı lastiklerinde ve bağcık gibi pek çok ürünün üretiminde yer alan hammaddelerdir. Renkli polyester, siyah polyester ve beyaz polyester gibi türleriyle farklı renklerde ürünler üretmenin kapılarını açan bu iplik modelleri, dar dokumada önemli malzemelerdir.

Dokuma Etiket

Tekstil ürünlerinin marka tanıtımını kolay göze çarpacak bir şekilde yapabilmek için ihtiyaç duyulan dokuma etiketler, farklı polyester iplik modelleri kullanılarak imal edilen ekipmanlardır. Soğuk kesim, kenar katlama ve lazer kesim gibi farklı biçimlerde dokunan dokuma etiketler, özellikle de 100 denye ve 150 denye polyester iplik modelleri kullanılarak üretilir.

Örme

Örme işleminde gerek duyulan kumaşın üretilmesinde de değerlendirilen önemli malzemelerden olan polyester iplikler, kaliteli ve dayanıklı yapıları sayesinde sağlam örme tekstil ürünleri imal etmeye imkân tanımaktadır. Örme kumaşlar; yapılacak ürünün türüne göre 100 denye polyester, 150 denye polyester ve 300 denye polyester iplikler tercih edilerek yapılmaktadır.

Triko

Triko kumaştan imal edilen tekstil ürünlerinde kullanılan polyester iplikler; renkli, siyah ve beyaz seçenekleri sayesinde farklı renklerde üretimler yapmaya fırsat tanıyan malzemelerdir. Yüksek mukavemet özelliğiyle ön plana çıkan polyester iplik modelleri, çevre dostu olan ve kanserojen içermeyen triko kumaşlarda sık tercih edilir.

Ayakkabı İpliği

Her ne kadar bilinmese de ayakkabı üretiminde de önemli bir yere sahip olan polyester iplikler, kaliteli ve dayanıklı ürünler imal etmenin joker parçalarıdır. Özellikle de ayakkabıların dış yüzeyinin üretiminde kullanılan 150 denye polyester ve 300 denye polyester iplik modelleri, son dönemde tasarlanan pek çok ayakkabının hammaddeleridir.