Polyester İplik Çeşitleri Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ve insanların ürünlere bakış açıların değişmesi, her sektöre etki ettiği gibi tekstil alanında da kendini gösterdi. Kullanıcıların kaliteli ve uzun süreli değerlendirmeye uygun ürünlere ulaşmalarını sağlamak adına özellikle de iplik alanında ciddi gelişmeler yaşandı ve son dönemlerin en popüler ürünlerinden bir tanesi olan polyester iplik, tekstil sektöründe sık tercih edilenler arasında kendine önemli bir yer edindi.

Belirli işlemlerden geçirilerek yalancı büküme maruz bırakılan, büküm canlılığına sahip olan ve elastik özelliği bulunan polyester iplikler; ev tekstili, kadın-erkek kıyafetleri, havlu ve çorap gibi ürünlerin ham maddesi olarak kullanılmaktadır. Peki bu kadar farklı üründe kullanılan polyester ipliğin çeşitleri nelerdir?

Gelin; bu sorunun cevabına hep beraber bir göz atalım.

35 Denye Polyester İplik

Renkli, siyah ve beyaz olmak üzere çeşitli renklerde üretimi yapılan 35 denye polyester iplik modelleri; 9.000 metre ipliğin 35 gram gelmesi neticesinde bu denye değerini kazanmış ürünlerdir. Dayanıklılığına bağlı olarak farklı tekstil ürünlerinde efektif bir şekilde değerlendirilme imkânı bulunan 35 denye polyester iplikler, tektürize malzemelerdir.

50 Denye Polyester İplik

9.000 metre ipliğin 50 gram gelmesine bağlı olarak 50 denye değeri kazanan bu polyester iplik modeli, erime noktaları yüksek ve nem çekişleri düşük ürünler olarak ön plana çıkmaktadır. Kesitleri yuvarlak olan ve yüksek mukavemet özelliği bulunan polyester iplikler içerisinde yer alan 50 denye tekstürize iplik modelleri, kullanıcı dostu malzemelerin imalatını yapmak için ideal ürünlerdir.

70 Denye Polyester İplik

70 denye değerini 9.000 metre ipliğin 70 gram gelmesine bağlı olarak alan bu polyester iplik modeli; yuvarlak örme ve dokuma etiket üretiminde sık tercih edilmektedir. Dikiş performansları yüksek oldukları için tekstil sektöründe önemli bir yeri bulunan polyester iplikler içerisinde yer alan 70 denye tektürize iplikler, dikişlerde düzgün ve şık görünüm sağlayan ürünlerdir.

100 Denye Polyester İplik

Siyah, beyaz ve renkli çeşitleri ile tekstil sektöründe pek çok ürünün imal edilme aşamasında tercih edilen polyester iplik modelleri içerisinde yer alan 100 denye tektürize polyester iplikler, renklerinde solma ya da matlaşma meydana gelmediği için kaliteli ürünler üretmeye fırsat tanıyan malzemelerdir.

150 Denye Polyester İplik

9.000 metre ipliğin 150 grama tekabül etmesi neticesinde 150 denye değerini alan bu polyester iplik modeli, ışık geçirmeme özelliği sayesinde ayakkabı imalatında, dar dokuma, dokuma etiket ve örme işlemlerinde tercih edilen ürünler olarak ön plana çıkmaktadır.

300 Denye Polyester İplik

En kalın polyester iplikler içerisinde yer alan ve 9.000 metre ipliğin 300 gram gelmesiyle 300 denye değer verilen bu tekstürize iplik modeli, özellikle de dayanıklı olması istenen ve uzun süreli kullanılabilecek olan malzemelerin üretiminde sıkça tercih edilen ürünlerdir.